همه چیز درباره سقف شیشه ای

سقف شیشه ای از مدرن ترین تجهیزات به کار رفته در ساختمان ها می باشد که نه تنها منجر به زیباتر شدن بنا می گردد، بلکه در کاهش مصرف انرژی نیز موثر عمل می کنند. این گروه از سقف ها دارای انواع مختلفی بوده و شیشه های به کار رفته در آنها تک جداره و دو یا سه جداره و کاملا نشکن بوده و متناسب با شرایط محیط می توان از انوع ثابت یا متحرک و کشویی آنها استفاده نمود. در ادامه به معرفی این سقف ها پرداخته و قیمت و هزینه اجرای سقف شیشه ای یا اسکای لایت را شرح خواهیم داد.

سقف شیشه ای چیست؟

استفاده از شیشه در معماری و ساختمان سازی از گذشته تا امروز جایگاه ویژه ای داشته و اهمیت آن همیشه در حال افزایش می باشد. به طوریکه برخلاف گذشته که تنها در پنجره ها از این متریال استفاده میشود، در دنیای مدرن درب ورودی ساختمان ها، نورگیرها، گنبدهای شیشه ای و شیشه های بالکنی و سقف های شیشه ای به شدت مورد استقبال قرار گرفته اند. به شیشه های ضخیم و نشکن که در برابر نوسانات دما کاملا مقاوم بوده و در قاب های آلومینیومی یا چوبی قرار گرفته و بر روی سقف نصب میشوند، اصطلاحا سقف شیشه ای گفته میشود. این سقف ها بیشتر به عنوان نورگیر عمل نموده و نه تنها در منازل مسکونی، بلکه برای استخر، گلخانه ها و همچنین محیط های اداری نیز کاربرد دارند.

سقف شیشه ای

انواع سقف شیشه ای کدامند؟

نورگیر یا سقف هایی که دارای بدنه شیشه نشکن می باشند از تنوع بالایی برخوردار بوده و متناسب با شرایط محیط می توان گزینه های متعددی را انتخاب و اجرا نمود. به عنوان مثال، در یک دسته بندی کلی می توان آنها را بر اساس تعداد لایه های شیشه به کار رفته گروه بندی نمود که عبارتند از:

سقف شیشه ای تک جداره

همان طور که از نام این گروه مشخص است، تنها از یک لایه شیشه نشکن برای اجرای آنها استفاده شده و از نظر هزینه و قیمت در سطح ارزان تری نسبت به چند جداره ها قرار دارند. البته لازم به ذکر است که تک جداره بودن این شیشه ها به معنای نداشتن مقاومت در برابر ضربه و نوسانات دمایی نیست، اما در زمینه عایق بودن دمایی و صدایی ضعیف تر از چند جداره ها عمل می کنند.

نورگیر شیشه ای چند جداره

بهترین نوع شیشه های به کار رفته برای نورگیر و سقف ساختمان ها نمونه هایی می باشند که از چند لایه تشکیل شده و به شدت در برابر دما و صدا و همچنین ضربه مقاوم هستند. این سقف ها تاثیر بالایی بر کاهش میزان مصرف انرژی داشته و از ورود و خروج صدا به بیرون از ساختمان کاملا جلوگیری می کنند.

در دسته بندی دیگر می توان این سقف ها را بر اساس نحوه اجرا و باز و بسته شدن آنها گروه بندی نمود که شامل موارد زیر می باشند:

سقف ثابت شیشه ای

ساده ترین نوع سقف های به کار رفته در ساختمان ها که دارای بدنه شیشه می باشند، نوع ثابت آنها می باشد. این سقف ها بیشتر جنبه نورگیر داشته و نمی توان آنها را باز و بسته نمود. از جمله مزایای استفاده از این سقف ها می توان بهتر شدن نور و روشنایی محیط اشاره نمود. علاوه براین، این سقف ها در میزان مصرف انرژی تاثیر بالایی داشته و از هدر رفتن آن جلوگیری می کنند. به این سقف ها اسکای لایت نیز گفته میشود و به منظور بهبود مقاومت آنها از قاب های آلومینیومی و فلزی استفاده می گردد.

سقف متحرک شیشه ای

در محیط هایی از قبیل استخر و گلخانه ها و حتی محیط های مسکونی اگر قصد دارید سقف باز و بسته شود و علاوه بر ورود نور، هوا نیز در شرایط مورد نیاز رد و بدل شود، استفاده از سقف های متحرک گزینه ای بسیار کاربردی می باشد. این سقف ها از تایل های متحرکی تشکیل شده اند که به صورت کشویی باز و بسته میشوند. نحوه باز شدن سقف های متحرک شیشه ای به دو روش دستی و الکتریکی و کنترل از راه دور می باشد که متناسب با شرایط محیط و میزان ارتفاع سقف می توان از آنها استفاده نمود. در یک مقایسه کلی می توان گفت بهترین و پرطرفدارترین نوع سقف ها نمونه هایی می باشند که دارای تایل های متحرک بوده و با موتور الکتریکی نصب شده بر روی بدنه، باز و بسته شدن آنها از راه دور و به کمک ریموت انجام میشود.

 

علاوه بر موارد فوق، در گروه بندی دیگر می توان این سقف ها را با توجه به نحوه اجرای آنها دسته بندی نمود. به عنوان مثال، در برخی از نمونه ها سقف از یک شیشه تشکیل میشود که در قاب چوبی یا فلزی قرار میگیرد و دید و چشم انداز بسیار زیبایی را از آسمان فراهم خواهد نمود. در نوع دیگر، از تایل ها کوچک که به صورت جدا قاب بندی شده و در کنار هم نصب میشوند استفاده می گردد.

 

۳ مزیت اجرای نورگیر شیشه ای

علاوه بر زیبایی منحصر به فرد و ایجاد جلوه ای کاملا مدرن در ساختمان، اجرای این سقف ها مزیت های متعددی را به همراه دارد که از مهم ترین آنها می توان به گزینه های زیر اشاره نمود:

  • استفاده از شیشه های چند جداره و مقاوم باعث میشود تا نه تنها روشنایی محیط تا حد بسیار زیادی بهبود پیدا نموده و قطعا در میزان مصرف انرژی تاثیر مثبت خواهد داشت.
  • شیشه های به کار رفته برای این منظور از ورود اشعه ماورابنفش جلوگیری نموده و اثرات مضر نور خورشید را تا حد مطلوبی کاهش خواهند داد.
  • این شیشه ها در برابر صدا و دما عایق بوده و محیطی ساکت و آرام با میزان هدر رفت انرژی کمتر فراهم خواهند نمود.

هزینه اجرا سقف شیشه ای

قیمت و هزینه اجرای سقف شیشه ای بر اساس فاکتورهای مختلفی تعیین می گردد که از مهم ترین آنها می توان به جنس و نوع شیشه، میزان ضخامت و همچنین چند جداره بودن آنها و جنس قاب و بدنه اشاره نمود. علاوه براین، ثابت یا متحرک بودن سقف و همچنین نحوه کنترل و باز و بسته شدن آن نیز می تواند به شدت بر قیمت و هزینه اجرا تاثیرگذار باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره هزینه اجرای این سقف ها می توانید با کارشناسان جام تراس فروش ما در ارتباط باشید.

سوالات متداول

 

  • سقف شیشه ای چیست؟

استفاده از شیشه در معماری و ساختمان سازی از گذشته تا امروز جایگاه ویژه ای داشته و اهمیت آن همیشه در حال افزایش می باشد. به طوریکه برخلاف گذشته که تنها در پنجره ها از این متریال استفاده میشود، در دنیای مدرن درب ورودی ساختمان ها، نورگیرها، گنبدهای شیشه ای و شیشه های بالکنی و سقف های شیشه ای به شدت مورد استقبال قرار گرفته اند. به شیشه های ضخیم و نشکن که در برابر نوسانات دما کاملا مقاوم بوده و در قاب های آلومینیومی یا چوبی قرار گرفته و بر روی سقف نصب میشوند، اصطلاحا سقف شیشه ای گفته میشود.

  • انواع سقف شیشه ای کدامند؟

سقف شیشه ای تک جداره
نورگیر شیشه ای چند جداره

  • هزینه اجرا سقف شیشه ای چه قدر است؟

قیمت و هزینه اجرای سقف شیشه ای بر اساس فاکتورهای مختلفی تعیین می گردد که از مهم ترین آنها می توان به جنس و نوع شیشه، میزان ضخامت و همچنین چند جداره بودن آنها و جنس قاب و بدنه اشاره نمود. علاوه براین، ثابت یا متحرک بودن سقف و همچنین نحوه کنترل و باز و بسته شدن آن نیز می تواند به شدت بر قیمت و هزینه اجرا تاثیرگذار باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره هزینه اجرای این سقف ها می توانید با کارشناسان جام تراس فروش ما در ارتباط باشید.