آلاچیق شیشه ای

آلاچیق شیشه ای:

آلاچیق شیشه ای، آلاچیقی است که با شیشه محسور شده و رهگذران به منزله استراحت گاه موقت از آن استفاده می کنند.

روند ساخت و شکل گیری آلاچیق شیشه ای:

آلاچیق شیشه ای واژه ای ترکمنی است که به آن کلاه فرنگی نیز گفته می شود و نام فارسی آن طارم (تارم) می باشد که در فرهنگ عامه به واژه آلاچیق رواج یافته است. در شمال ایران معمولا در ساخت آلاچیق از مواد و مصالح ساده و ارزان قیمت مانند بقایای ساقه های گندم و برنج ، چوب و شیشه استفاده می شود؛ دامداران و کوچه نشینان در مناطقی مانند شمال غرب خراسان ، شمال شرق مازندران و آذر بایجان از آلاچیق استفاده بیشتری می کنند.

آلاچیق به اعتقاد اقوام ترکمن مظهر سلامت و سخاوت می باشد و با توجه به سهولت در نصب و کاربری خانه سنتی اقوام ترکمن محسوب می گردد که آنها را در مقابل سرما و گرما محافظت می کنند. آلاچیق آغاج اوی در زبان عامیانه ترکمنی برای افرادی بکار می رود که از آلاچیق استفاده نمی کنند. ساخت آلاچیق امروزه درایران فقط به چند روستا منتهی می شود از جمله روستاهایی مانند روستای بناور از توابع بندر ترکمن و برخی روستاهای گنبد.

زمان ساخت و رواج آلاچیق شیشه ای کاملا معین و مشخص نیست ولی طبق شواهد صورت گرفته در اوایل قرن هفدهم به صورت محدود در برخی باغات و قصرها از این پوشش استفاده می گردید که به صورت اتاقکی دورتر از ساختمان اصلی به منزله استراحتگاهی موقتی مورد استفاده قرار می گرفته است.

نکته حائز اهمیت در ساخت و طراحی آلاچیق شیشه ای به صورتی است که از نظر زیبایی بصری بسیار چشمگیر باشد و برای ساخت آن هیچ گونه فرمول خاصی بکار نمی برند. نقشه آلاچیق شیشه ای همواره مسطح نبوده و به ایده طراح ،موقعیت زمین و همخوانی با عوامل دیگر توجهی ویژه می گردد. برای زیبایی بیشتر آلاچیق شیشه ای از گل و گیاهان برای تزیین دیواره های آن ،از آجر و شن و بتون های رنگی برای کف آلاچیق و معمولا تا شعاع یک متر با مصالح ساختمانی که هماهنگ با دیگر سازه ها است استفاده می گردد.

با توجه به اینکه از آلاچیق در برخی مواقع به عنوان پناهگاه استفاده می شود پایه های آن را با مصالحی همچون آجر یا بتون بالا می برند،البته لازم به ذکر است که چون آلاچیق شیشه ای در محیط بیرون بکار گرفته می شود در ساخت آن نباید از چوبی هایی مانند چوب راش استفاده کرد که مورد تغذیه حشرات قرار گیرند.

شیشه بالکنی:

سیستم های بالکن شیشه ای عمدتاً با حرکت شیشه در ریل های آلومینیومی کار می کند و همه پنجره ها در گوشه ی مناسبی از بالکن جمع می شود. امروزه، با در نظر داشتن اینکه زندگی شهری به طور فزاینده ای خسته کننده و استرس آور است، بالکن هایی که  به مردم فضای راحتی در خانه هایشان می دهند، اهمیت بیشتری پیدا می کنند.

در صورتی که در مورد محصولات جام تراس به سوالی برخوردید، با ما در تماس باشید و یا از طریق ثبت درخواست آنلاین پیغام خود را بگذارید، همکاران ما در اسرع وقت جوابگوی سوالات شما خواهند بود.

ثبت درخواست

آخرین مقالات